Print This Page

Appendix A – Support and Advice to the Review

  • Issued: April 15, 2015
  • Content last reviewed: April 2015
  • See also: Final Report

The Advisory Group

As part of the Mining Health, Safety and Prevention Review, the Chief Prevention Officer established an Advisory Group to provide advice on a variety of matters including past recommendations from mining sector coroner’s jury inquests and commissions, as well as current issues of concern and their impacts on workplace health and safety. The Advisory Group also considered other issues raised during the public consultations and provided feedback on the progress and final reports.

The Advisory Group was comprised of key mining stakeholders from labour, employer, and other relevant health and safety organizations. A representative from the MINES group (Mining Inquiry Needs Everyone’s Support) also participated as an observer. Members were invited based on their demonstrated commitment to occupational health and safety in the mining sector, and their roles as recognized leaders in their professional / organizational communities.

Chair

  • George Gritziotis, Chief Prevention Officer/Associate Deputy Minister, Ministry of Labour

Labour Vice Chair

  • John Perquin, Assistant to the International Secretary-Treasurer, United Steelworkers

Employer Vice Chair

  • Fergus Kerr, Vice President of Operations, Global Atomic Fuels Corporation

Members

  • Roger Emdin, Manager Sustainable Development, Sudbury Integrated Nickel Operations, Glencore, Employer Co-Chair, Mining Legislative Review Committee
  • Mike Bond, Chair, Local 6500 Health, Safety and Environment Committee, United Steelworkers, Worker Co-Chair, Mining Legislative Review Committee
  • Cam Mustard, President and Senior Scientist, Institute for Work and Health
  • Candys Ballanger-Michaud, Chief Executive Officer, Workplace Safety North
  • Wendy Fram (Observer), Chair, Mining Inquiry Needs Everyone’s Support (MINES)

Representatives of the Advisory Group recommended individuals representing both labour and employers to be part of six Working Groups created to explore the following topics:

Internal Responsibility System Working Group

Facilitators

  • Dwayne Plamondon – Director - Mining, Workplace Safety North (WSN)
  • Megan Waque - Stakeholder Communications Specialist, WSN

Working Group Members

  • Shannon Campbell – Manager, Mine Operations, Kidd Operations – A Glencore Company, Ontario Mining Association (OMA) (Employer Representative)
  • Nancy Hutchison – Secretary-Treasurer, Ontario Federation of Labour (OFL) (Labour Representative)

Resources/Support

  • John Vander Doelen – Director, Prevention Office, Ministry of Labour (MOL)
  • Peter Simpson – Director, Dispute Resolution Services, MOL
  • Yvonne Slupinski – Senior Policy Advisor, Policy Division, MOL
  • Brier Musson – Senior Policy Advisor, Policy Division, MOL
  • Dr. Cameron Mustard, President and Senior Scientist, Institute for Work & Health
  • Carol Michaud, Executive Assistant to the Industrial and Mining Directors, WSN

Presenters/Subject Matter Experts Consulted

  • Rowland Howe, Compass Minerals
  • Peter Xavier, Sudbury Integrated Nickel Operations - A Glencore Company
  • Peter Calnan, Barrick – Hemlo Operations
  • Roy Slack, Cementation
  • Randy Graham, United Steelworkers (USW)
  • Lisa McCaskell, Ontario Public Service Employees Union (OPSEU)
  • Nancy Johnston, Ontario Nurses’ Association (ONA)
  • Sari Sairanen, UNIFOR
  • Mike Deprat, USW
  • Vern Edwards, OFL
  • Rick Farrell, Kidd Operations - A Glencore Company, JHSC Worker Representative
  • Joe Guido and Alain Arsenault, Vale, JHSC Worker Representatives
  • Andy Peacock, Canada Talc, JHSC Worker Representative
  • Dave Stewart, Sudbury Integrated Nickel Operations: A Glencore Company, JHSC Worker Representative
  • Alan Hall, Memorial University
  • Wayne Lewchuk, McMaster University
  • Michael Quinlan, University of New South Wales
  • Peter Strahlendorf, Ryerson University
  • Gord Winkel, University of Alberta
  • Andy King, Occupational Health Clinics for Ontario Workers (OHCOW)
  • John Oudyk, OHCOW
  • Loretta Michaud and Tom Parkin, Workers Health and Safety Centre (WHSC)
  • Alec Farquhar, Office of the Worker Advisor (OWA)
  • Cindy Schiewek, Public Services Health and Safety Association (PSHSA)
  • Dawna Nighbor, Workplace Safety North (WSN)
  • Kiran Kapoor, Workplace Safety and Prevention Services (WSPS)
  • Carrie Boyle, Infrastructure Health and Safety Association (IHSA)
  • Rick Shulist, MOL Inspector, London
  • John C. Miller, MOL Inspector, Timmins
  • Andre Touchette, MOL Inspector, Sault Ste. Marie
  • Shaun Carter, MOL Inspector, Sudbury

Health and Safety Hazards Working Group

Facilitator

  • Bob Barclay – Provincial Coordinator- Mining, MOL

Working Group Members

  • Frank Demers, Vale, Sudbury – (OMA Representative)
  • Eric Lachance – United Steelworkers (USW) Local 2020 (Labour Representative)

Resources/Support

  • Brian Hanulik – Senior Policy Advisor, Policy Division, MOL
  • Dwayne Plamondon – Director - Mining, WSN

Presenters/Subject Matter Experts Consulted

The Seismicity and Rockbursting Hazard Theme:

  • Mike Yao, Vale Limited;
  • Brad Simser, Glencore Limited;
  • Dave Counter, Glencore Limited;
  • John Hadjigeorgiou, University of Toronto;
  • Marty Hudyma, Laurentian University;
  • Steve MacKinnon, Queen’s University;
  • Lewis Castro, Golder Associates Limited;
  • Phil Earl, Barrick Gold Corporation, Hemlo Operations;
  • Alan Price-Jones, Cementation Limited;
  • Luc Beauchamp, Workplace Safety North;
  • Ming Cai, MIRARCO

The Occupational Disease and Ventilation Hazard Theme:

  • Anthony Chevrier, Vale Limited;
  • Lise Sauve-Gingras, Glencore Limited;
  • Euler De Souza, Queen’s University;
  • Paul Demers, Occupational Cancer Research Centre;
  • Cheryl Allen, Vale Limited;
  • Cassidy Throssell, Vale Limited;
  • Steve Hardcastle, Canmet;
  • Jason Chevrier, KGHM Limited.

The Fatigue Hazard Theme:

  • John Oudyk, Occupational Health Clinics for Ontario Workers;
  • Curtis VanderGrient, Occupational Health Clinics for Ontario Workers;
  • Michelle Tew, Occupational Health Clinics for Ontario Workers;
  • Brian McInnes, Ministry of Labour;
  • Loretta Michaud, Workers Health and Safety Centre;
  • Tina MacPherson, Workers Health and Safety Centre.

The Water Management Hazard Theme:

  • Harvey Parsons, Centre for Excellence in Mining Innovation;
  • Jim Maltby, Glencore Limited;
  • Steve Runnalls, Vale Limited;
  • Dave Lisi, United Steelworkers, Vale Limited.

The Mobile Equipment Hazard Theme:

  • Dan Dubuc, Vale Limited;
  • Tammy Egers, CROSH and Laurentian University;
  • Jamie Cresswell, Mining Legislative Review Committee and Ministry of Labour.

Technology/Management of Change Working Group

Facilitator

  • Vic Pakalnis – President and CEO, MIRARCO

Working Group Members

  • Robert Bianchin – Safety Specialist, Glencore, Sudbury (OMA Representative)
  • Craig Allair – USW Local 6500 (Labour Representative)

Resources/Support

  • Bob Barclay – Provincial Coordinator- Mining, MOL
  • Glenn Lyle – Associate, Health & Safety, Risk Management, MIRARCO
  • Dwayne Plamondon – Director - Mining, WSN
  • Dr. Tammy Eger, Director , CROSH
  • Peter Larsen, Director EHS Americas ,Sandvik
  • Merel Hartog, Executive Assistant , MIRARCO

Presenters/Subject Matter Experts Consulted

  • Jozef Stachulak, Manager of Strategic Diesel Research, MIRARCO
  • Dr. Jim Joy, University of Queensland
  • Dr. Neil Cunningham, Australian National University
  • Dr. Leon Genesove, Chief Physician, Ministry of Labour
  • Dr. Graham Norval, Associate Professor at the University of Toronto
  • Scott Ferguson, Safety & Risk Manager, Glencore Australia

Capacity of the Health and Safety System Working Group

Facilitator

  • Bob Barclay – Provincial Coordinator- Mining, MOL

Working Group Members

  • Fred St. Jean – Manager Safety, Occupational Health and Medicine, Vale, Sudbury (OMA Representative)
  • Alfred Mills – USW Local 9422 (Labour Representative)

Resources/Support

  • Brian Lewis – Director - Strategy and Integration Branch, Prevention Office, MOL
  • Dwayne Plamondon – Director - Mining, WSN

Training, Skills and Labour Supply Issues Working Group

Facilitator

  • Robert Merwin – Executive Advisor, Assistant Deputy Minister’s Office, Mines and Minerals Division, Ministry of Northern Development and Mines (MNDM)

Working Group Members

  • John LeClair, Director, Safety and Health - Canada & USA, Goldcorp Inc. – (OMA Representative)
  • James Niemi – United Steelworkers Local 6500, Vale Canada, Copper Cliff mine & diamond drill raise bore worker representative and the labour co-chair of the Mining Tripartite Committee (Labour Representative)

Resources/Support

  • Sylvia Barnard, President Emeritus, Cambrian College of Applied Arts & Technology
  • Gerry Champagne, Consultant Trainer, Workplace Safety North
  • Michelle Foster-Chandler, Policy and Program Advisor, Ministry of Training, Colleges and Universities
  • Glenn Staskus, Provincial Coordinator – Mining (A), Ministry of Labour
  • Administrative support was provided by Isabelle Izumi and Brigitte Pelletier-Cisneros

Presenters/Subject Matter Experts Consulted

  • Tom Parkin, Managing Director, Workers’ Health and Safety Centre.
  • Sue Boychuk, Provincial Lead, Young Workers Portfolio, at the Ministry of Labour

Emergency Preparedness and Mine Rescue

Facilitator

  • Alex Gryska – General Manager, Mine Rescue, WSN

Working Group Members

  • Jamie Mortson, Lakeshore Gold, Timmins – (OMA Representative)
  • Dave Stewart – Mine Mill Local 598 (UNIFOR) Health and Safety Coordinator (Labour Representative)

Resources/Support

  • Scott Campbell – Manager, Emergency Management, MOL
  • Jamie West – Smelter Worker Safety Representative, Vale
  • John LeClair – Director – Safety and Health Canada and the USA, Goldcorp

Presenters/Subject Matter Experts Consulted

  • Ted Hanley – General Manager (Transitional), Mine Rescue, WSN
  • Charlie Burton – Supervisor, Mine Rescue, WSN
  • Tim Taylor – Mine Rescue Officer, Southern Ontario District
  • Duane Croswell – Mine Rescue Officer, Thunder Bay District
  • Tim Ebbinghaus – Mine Rescue Officer, Thunder Bay District
  • Grant Saunders – Mine Rescue Officer, Red Lake District
  • Danny Taillefer – Mine Rescue Officer, Timmins District
  • Emanuel Cabral – Mine Rescue Officer, Timmins District
  • Wally Adler – Mine Rescue Officer, Sudbury District
  • Bruce Hall– Mine Rescue Officer, Sudbury District
  • John Hagan – Mine Rescue Officer, Onaping
  • Wayne Baker – Mine Rescue Officer, Kirkland Lake
  • Shawn Kirwan – Emergency Response Specialist
  • Gilbert Wahl – Wesdome
  • Emmett Houston – DMC Mining
  • Jim Ahrens – Compass Minerals
  • Jim Lundrigan – Sudbury Nickel Operations, A Glencore Company
  • Tim Maloney – Vale Canada Ltd
  • Markus Uchtenhagen – Goldcorp Canada Ltd.
  • Mike Dudar – Vale Canada Ltd.
  • Carl Uusivirta – Goldcorp Canada Ltd.
  • Claude Landry – KGHM
  • Dan Demers – AuRico Gold

Mining Sector Risk Ranking

  • Robert Blanchin – Glencore
  • John Daigle – Vale
  • Dan Laing – First Nickel
  • Jamie Mortson – Lake Shore
  • Craig Allair – USW Local 6500
  • Dave Stewart – Mine Mill Local 598
  • Nick Larohelle – USW Local 6500
  • Al Robb – Unifor

Resources/Support

  • Dr. Sujoy Dey – Ministry of Labour
  • Robert Barclay – Ministry of Labour
  • Gerald Allen – Ministry of Labour
  • Pierre Lefebvre – Ministry of Labour
  • Harsim Kalsi – Ministry of Labour
  • Dwayne Plamondon – Workplace Safety North

Previous | Next